Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

O plemeni

Charakteristika plemene

Základní údaje

Název plemene:Boloňský psík
Další názvy:Bolognese, Bolonais, Bichon Bolognese, Bologneser
Země původu:Itálie
Využití:Společník
Průměrná délka života:15 let
Hmotnost 3-4 kg,
Velikost:výška 25-31 cm
Tvar těla:Kvadratický, tj. výška = délka
Srst:Mléčně bílá, tvoří charakteristické vlnité vločky ("afro"), délka 7-13 cm, bez podsady (proto nelíná), střihově se neupravuje
 

Historie

Tento půvabný psík již od 11. století býval vysoce ceněn a oblíben, dělal společníka zejména dámám z vyšších kruhů. U aristokratických rodů v renezanční Itálii pak hrál roli mazlíčka, a to např. na dvorech rodu Medicejských, Gonzagů a d´Este. Jeho sláva rostla, boloňského psíka vlastnili majitelé tak zvučných jmen, jako markýza de Pompadour, ruská carevna Kateřina II. či rakouská císařovna Marie Terezie. O jeho oblibě svědčí i to, že je vyobrazen na dílech světově proslulých malířů (např. Tizian, Goya). V té době však nebyly od sebe jednoznačně odlišeny podobné rasy, jako je třeba bišonek. Oficiální chov rasy bolognese je datován od roku 1882, kdy byl v Itálii založen registr psů s průkazem původu. Po válce se toto plemeno téměř vytratilo. Zásluhu o jeho uchování má italský chovatel Persichi. Ale i přesto bylo chovných jedinců velmi málo. Naštěstí došlo v 80. letech 20. století k opětovnému šlechtění plemene a jeho rozšíření. Velký podíl na tom má italský chovatel Bonnano, chovná stanice Platino Iridio. Od něj později dovezla zakladatelka chovu u nás, paní Kuběnová, několik chovných jedinců. Jejich potomky jsou i naši psi.

Povaha

Boloňský psík je velmi přítulný a milý společník. Má radost z přátelství s lidmi a citově je se svým majitelem pevně svázán. Tento bílý střapatý pejsek je veselý a učenlivý, dokáže se naučit různé kousky pro naše obveselení, rád se předvádí. Je dokonalým mazlíčkem pro celou rodinu, miluje děti, dokáže s nimi dovádět, běhat a hrát si. Je velmi mírný, nekouše, není agresivní. Zvykne si v pohodlí bytu s možností občasných vycházek, ale velmi rád dovádí na zahradě. Pro svoji úžasnou povahu i luxusní exteriér si vysloužil přezdívku "antistresový pes".

Zdraví

Plemeno boloňský psík bývá zdravé, bez zdravotních potíží a postižení. Dožívá se poměrně vysokého věku, při dobré péči až 15 let i více. J Pravidelné očkování a odčervování jsou v zájmu zdraví našeho psa. Jelikož pejsek také chodí ven, je nutné jej chránit před blechami a klíšťaty, dnešní přípravky působí spolehlivě a jejich aplikace je snadná a bezpečná.

Výživa

Je nutné mít na paměti, že pes je konzervativní strávník. Zvykneme ho na určitý druh potravy, a její skladbu dodržujeme. Při změně jídelníčku se může stát, že stolice je průjmová, takto tělo reaguje na něco, nač není zvyklé. Záleží na nás, jaký jídelníček zvolíme. V současné době je k dispozici v obchodech nepřeberná škála průmyslově vyráběných krmiv pro psy, a to i s ohledem na jejich velikost, stáří, druh srsti, fyzické zatížení. Krmiva jsou buď suchá (granule), je nutné je dostatečně zapíjet, a nebo krmiva vlhká, jako jsou konzervy, paštiky atd. Výhodou průmyslově vyráběných krmiv je to, že příprava jídla pro psa je snadná a rychlá, nemusíte nic vařit, dokonce ani přidávat vitamíny a minerály. Zcela jistě se vyplatí na stravě nešetřit a koupit kvalitní značkové krmivo, které obsahuje všechno, co náš pejsek potřebuje, aby dobře prospíval.
TOPlist